Bohatstvo v nás
Nedeľa, 22 Máj 2011 12:05

Keby som poznal, keby som mohol, keby som bol s najbohatším človekom sveta, tak by som sa ho spýtal: "Čo zo svojho majetku si cení najviac. Čo je pre neho najcennejšie?" Keby som mohol, rád by som sa spýtal dalajlámu, či pápeža: "Čo oni považujú za najväčšie bohatstvo tohto sveta?" Keby som vedel ako sa dostať k "celebritám", dal by som zaradom každej z nich rovnakú otázku. A keby som mal dostatok času a navyše nebol lenivý, chodil by som po svete a pýtal by som sa každého za radom stále dookola: "Čo je najväčším bohatstvom tohto sveta?"

Ja viem, každý povie niečo iné. Chorý povie zdravie, chudobný majetok, hladný jedlo, ... . Takto už v živote býva. Každý si cení hlavne to, čo mu najviac chýba. 

A pýtajme sa viac. Pýtajme sa aj sami seba. Aby nám to lepšie išlo postavme sa trebárs pred zrkadlo. A usmejme sa na neho. Na toho zo zrkadla. Nebojte sa nebude sa chmúriť. Všetko vám on čestne vráti.  Však ste kamaráti, každé ráno podobná scéna. Tak: "Hej ty, čo si na živote ceníš?"  A on určite povie to isté, a myslieť si bude, že je rád, že znova ste sa stretli. Je to ozaj kamarát. Ukáže ti tvoje vrásky aj ako sa vieš smiať. Žiadny pokrytec. Keby ich bolo takých viac. Takých ľudí bez falše. Keď treba aj po papuli dajú, niekedy zažmurkajú,  niekedy pohladia, boľačky pofúkajú. Presne ako mama, či otec z detských čias.

... och ja by som chcel, keby ich bolo viac. Nie že chvália, chvália a myslia si celkom iné. Takých kamarátov by som chcel, nie len toho s mojou tvárou,  čo vedia o mojej vine a predsa kúsok dobra vo mne nájdu. A chcel by som aby ich boli stovky a tisíce, ... . Aby mi pomohli, keď mi bude zle. A ja sľubujem, že im budem pomáhať, aby som nemusel im vrátiť to isté. A keby som mal ich milióny, bol by som boháč "number one", a keby som bol chorý, určite by ma vyliečili a vtedy by som veril iba v dobré sily. 

A keď sa niekto spýta mňa: "Čo je pre teba najcennejšie na tomto svete? Čoho by si chcel veľa mať?" Ja poviem: "Kamarát,  ... a ešte lepšie päť, a ... najlepšie celý svet." 

Bohatstvo je v nás. Vo všetkých na vôkol.  Žiadne doláre či eurá.  Bohatstvo je v nás, či vieme sa iným dať. Či vieme dať facku, alebo pritúliť ... , kvôli iným a nemyslieť na seba, keď to iným viac treba!  

 

 

Dodatok:

... a pozeral som, tak potajomky z diali, či ten známy ostáva v zrkadle aj keď tam nie som. A poviem vám, no neviem to celkom presne, ale mám také indície, že ten môj známy, tam do kúpelne chodí   len kvôli mne, lebo keď pozerám z dverí, na to naše zrkadlo, tak on tam nie už je.   ... a nie je to pervezák! :)

 

Včera 14.07.2024 : Kamil
Dnes 15.07.2024 : Henrich
Zajtra 16.07.2024 : Drahomír
Pozajtra 17.07.2024 : Bohuslav

Z kraja POD DUKOLU